"Zaboravljena djeca rata" Nagrada Univerziteta u Oslu!
Ajna Jusić, Alen Muhić i Lejli Damon, kao članovi nevladine organizacije "Zaboravljena djeca rata", dobitnici su nagrade za ljudska prava Univerziteta u Oslu.
Nagrada za ljudska prava Univerziteta u Oslu dodijeljena je Ajni Jusić, Alenu Muhiću i Lejli Damon. Oni su članovi nevladine organizacije "Zaboravljena djeca rata" (Forgotten Children of War Association), koja okuplja djecu koja su rođena kao rezultat seksualnog nasilja tokom rata u Bosni i Hercegovini.
Ova prestižna nagrada se dodjeljuje preko fondacije Lisl i Leo Eitinger, od 1984. godine. Nagradu za svoj pionirski rad dobili su u ime kategorije djece rata, grupe žrtava koja je najčešće zaboravljena.
Nagrada je dobitnicima uručena na svečanosti koja je upriličena u dvorani Univerziteta u Oslu. Prisutnima su se obratili Åse Gornitzka Ose Gomicka, prorektor, koja je i uručila nagrade ovogodišnjim laureatima, Nora Ingdal ispred organizacije Redd Barna i Inger Skjelsbæk, profesorica i jedan od rukovodioca Centra za multidisciplinarno istraživanje spolnih prava i lider projekta ERC projekta EuroWARCHILD. Moderator ove svečanosti bio je Leo Ajkić, norveška TV zvijezda, rođen u Mostaru.
Profesorica Inger Skjelsbæk je ta koja je organizaciju "Zaboravljena djeca rata" i aktiviste nominovala za ovu nagradu Oslo Univerziteta.
Djeca rođena u ratu su često zaboravljena. Na međunarodnom planu, ovo je veoma zanemarena grupa, a oni nemaju zaštitu ili prava sadržana u Konvenciji o pravima djeteta. Neka ratna djeca se rađaju iz seksualnog odnosa kao dio ratnih zlostavljanja, druga se rađaju iz ljubavnih odnosa između roditelja koji su na suprotnim stranama sukoba. Djeca se često shvataju i tretiraju kao unutrašnji neprijatelji u svojim porodicama i lokalnoj zajednici. U Norveškoj smo imali bolna iskustva sa tretmanom onih koji su rođeni od majki Norvežanki i očeva njemačkih okupacionih vojnika u vrijeme Drugog svjetskog rata. Dva premijera su se izvinila u ime norveške države - Kjell Magne Bondevik se izvinio potomcima 2000. godine, a Erna Solberg se izvinila majkama 2018. godine. Ali do tada je većina ovih majki umrla. Dio premise za ova izvinjenja bilo je da su iskustva ratne djece dokumetirana kroz istraživanja.
Danas u Bosni i Hercegovini postoji nova generacija ovako hrabre djece, rođene u ratu između 1992-1995. Žele da budu viđeni i da se čuju, i ne žele čekati da im majke umru prije nego što ispričaju životnu priču. Organizirali su se u Udruženje Zaboravljena djeca rata i značajan su glas za ovu visoko rangiranu grupu žrtava u ratu. Organizacija je osnovana 2015. godine i podržavaju je razni međunarodnih donatori. Sjedište im je u Sarajevu i imaju sve veći broj članova. Poruka organizacije je međusobno prepoznavanje, ali i prevencija novih ratnih sukoba. Svi članovi su rođeni tokom rata u BiH, sa očevima koji su bili neprijatelji i zlostavljači njihovih majki. Ova djeca biraju da ne budu više zaboravljena, da ispričaju svoje priče i da time pokušaju konkretno doprinijeti da se ratni sukobi više ne ponavljaju, stoji obrazloženju nominacije za ovu nagradu.
Ovoj svečanosti su, uz Norvežane, prisustvovali i naši Bosanci i Hercegovci koji žive u Oslu, predsjednik Saveza udruženja građana BiH u Norveškoj, te članovi Islamske zajednica Bošnjaka u Norveškoj. Svečanosti je prisustvovao i ambasador BiH u Norveškoj Bakir Sadović.