U FOKUSU:

Reprezentacija Španije osvojila je Evropsko nogometno prvenstvo pobijedivši u finalu Englesku rezultatom 2:1.

Iaku su u prvom poluvremenu Španci bili dominantnija ekipa, nije bilo pravih prilika ni na jednoj strani.

U nastavku, već u 47. minuti, Španija je došla do vodstva preko Nica Williamsa, koji je asistenciju Lamine Yamala pretvorio u pogodak.

Prvu ozbiljniju priliku Englezi su imali u 63. minuti kada je Jude Bellingham s dvadesetak metara šutirao malo pored gola.

Dvije minute kasnije Yamal je na drugoj strani imao solidnu priliku za 2:0, ali je njegov šut s ivice kaznenog prostora obranio Jordan Pickford.

Englezi su se vratili u 73. minuti preko Colea Palmera, koji je nekoliko minuta ranije ušao u igru i koji je svladao španskog golmana Unaija Simona prizemnim šutem s 20 metara.

U 82. minuti Španci su imali veliku priliku za vodstvo. S nekoliko brzih dodavanja izbacili su englesku obranu, ali je Pickford obranio Yamalov šut s deset metara.

Nakon desetak minuta dobro igre engleske reprezentacije, ponovno su Španci preuzeli sve u svoje ruke.

U 86. minuti uslijedila je munjevita akcija u tri poteza koji je završio Mikel Oyarzabal za 2:1.

Englezi su u 90. minuti imali posljednju veliku šansu za izjednačenje. Simon je nakon udarca iz ugla prvo skinuo šut glavom Declanu Riceu, a zatim je Dani Olmo na linij zaustavio pokušaj Marca Guehia.

Španija je tako, po svemu viđenom, zasluženo došla do pobjede 2:1 i četvrtog naslova prvaka Evrope.

Crvena furija do kraja je otišla 1964, 2008, 2012. i sada 2024.

Englezima je ovo bilo drugo uzastopno finale Evropskog prvenstva i drugi poraz.